Szkoła w rankingach

Kierunki kształcenia

Projekty i staże

 

„Nie”, dla papierosów! „Tak”, dla herbaty!

W Światowym Dniu Rzucania Palenia Tytoniu 20 listopada 2014 r. podsumowana została akcja profilaktyczna n.t. „Młodość bez nikotyny” pt. Herbata kontra papieros.

Bardziej niż zwykle - wszechstronnie i atrakcyjnie podjęte zostały zintensyfikowane działania profilaktyczne, antynikotynowe z udziałem przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy Świlcza oraz młodzieży ZS T -W w Trzcianie. Udział wielu osób zaproszonych i przybyłych- świadczył o ważności zagadnień.

Każdego roku na świecie tytoń zabija ponad 600 tys. osób. W wyniku biernego palenia w Europie umiera 79 tys. osób rocznie. W Polsce jest ich około 8 tys.

Co znaczy słowo profilaktyka? -

- „To spotkanie z drugim człowiekiem w atmosferze życzliwości, empatii, zrozumienia, Jest czasem poświęconym innym w celu przeciwdziałania niepożądanym zachowaniom. To nadzieja na lepsze jutro.” - taką definicję podaje Z. B. Gaś.

Jakże przystaje ona do spotkania w obiektach ZST- W!.

Całość spotkania edukacyjno – rozrywkowego prowadziła Przewodnicząca Samorządu Szkolnego ucz. Technikum Weterynaryjnego Karolina Majka. Na wstępie głos zabrał dyr. ZST- W mgr inż. Janusz Jakubek, który serdecznie przywitał młodzież, współorganizując przedsięwzięcie wespół ze szkolną pedagog Ludwiką Oleksak. Witając serdecznie zaproszonych gości: wójta - elekta gminy Świlcza Adama Dziedzica, Prelegentów, Przedstawicieli rady Rodziców, Nauczycieli, w tym - opiekunów przybyłych z młodzieżą, przedstawicieli mediów lokalnych oraz dzieci i młodzież powiedział

–„ Mam nadzieję, że aczkolwiek skuteczność rozlicznych, obecnych działań antynikotynowych nie jest zadowalająca ,intensyfikacja działań profilaktycznych wśród dzieci i młodzieży przynajmniej uświadomi następstwa i ograniczy liczbę palaczy .” -

Cykliczne, edukacyjne, szkolne imprezy, obok codziennej pracy propagandowej anty - nałogowej nie są wśród młodzieży czymś niespotykanym. Wyjątkowość tegorocznego święta polegała na tym, że do czynnego udziału w niej organizatorzy zaprosili przedszkolaków z sąsiadującego obok Gminnego Żłobka i Przedszkola ,uczniów Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Trzcianie i wszystkich czterech Gimnazjów gminy Świlcza, tj z Bratkowic, Rudnej Wielkiej, Świlczy i Trzciany – w sumie, z gospodarzami „Akcji” ok. 500 osób.

„Młodość bez nikotyny”

Szacuje się, niestety, że inicjacja nikotynowa w Polsce przypada już na wiek ok. 9 lat.

Palenie tytoniu stało się masowym zjawiskiem na początku XX w, ale wykryto wkrótce, że jest to główna przyczyna wzrostu liczby zgonów. W następstwie polskiej epidemii tytoniowej kilkadziesiąt tysięcy osób w wieku produkcyjnym umiera każdego roku z powodu chorób odtytoniowych.

Polskie działania prawne( Ustawa z dn. 9 XI 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych Dz.U.1996 nr10, poz.55, z późniejszymi zmianami)zmierzają do ograniczania następstw palenia tytoniu na szczeblu polityki zdrowotnej, oświatowej, społecznej, ekonomicznej oraz na szczeblu lokalnym. - Stąd prawne jest wyznaczanie w miastach, czy wsiach „stref wolnych od tytoniu”, zaś nieletni palący, podlegają takim samym rygorom prawnym jak i dorośli.- Postuluje się także, by wprowadzono powszechne zakazy palenia tytoniu we wszystkich miejscach publicznych i miejscach pracy - mówił oficer prasowy KMP w Rzeszowie Adam Szeląg.

Modne dziś, rozpowszechniane i bezzapachowe elektroniczne papierosy (e-papierosy, podobne m.in. do długopisów) zawierają ustnik z płynem nikotynowym. One również uzależniają i niszczą zdrowie palaczy Palą je dzieci, młodzież - nawet – za cichym przyzwoleniem rodziców.

- Zdrowie. – to rzecz najważniejsza -ostrzegał m.in. w swoim wystąpieniu prac. nauk. UR Robert Borkowski.

Konsekwencje zdrowotne uzależnienia nikotynowego są przykre a czasem nieodwracalne.

Tytoń skraca życie i pogarsza jego jakość - tak ogólnie można by było nazwać skutki, wynikające z palenia papierosów Palenie niszczy! ogranicza zdolności rozpoznawania smaków i zapachów.

Spoty reklamowe, okolicznościowe, estetyczne, wielotematyczne tablice informacyjne, prace plastyczne i bogaty zestaw ulotek agitacyjnych dopełniały tematyki antynikotynowej np. „Papierosy zjadają cię żywcem”,, Rzuć dymka! „Nie pal!”itp.

Po zakończeniu uroczystości i wyjściu gości młodzież chętnie korzystała z badań smookolizerem (badanie poziomu zasmolenia płuc). Przedstawicielka Sanepidu, dokonująca pomiarów była mile zaskoczona dużą ilością chętnych do badania. Palący zapewne nabrali mocnego przekonania, że trzeba chronić własne zdrowie przed katastrofalnymi skutkami nikotynizmu?

W USA w Kalifornii w 1974 r. w dn. 20 listopada zorganizowano światową akcję odstawiania papierosów na 1 dzień Milion palaczy poparło ją. Ale, aby zwalczyć nałóg, nie wystarczy jeden dzień niepalenia. Do akcji dołączył się cały świat.!"

- Z czego wynika wczesna inicjacja nikotynowa?

– pytam długoletnią wychowawczynię w Internacie, na co dzień pracującą z młodzieżą. mgr .Elżbietę Pyska. Mówiła ona:
- Najczęściej - z chęci spróbowania, jak działa papieros.. Wiek młodzieńczy i dorastanie sprzyja eksperymentom. Palą dzieci i młodzi z ciekawości, dla „szpanu”, dla poprawienia samopoczucia, pokonania stresu., by poczuć się dorosłym, dopasować się do kolegów, dobrze, się bawić., a potem przychodzi uzależnienie. Kiedy?, gdy spodobało się palenie „posmakowało” – pali się dużo i często. W organiźmie i umyśle młodego człowieka wzrasta chęć na tytoń. Wszelkie upomnienia i zakazy dorosłych przynoszą minimalne skutki. Jednak dzięki skutecznym atrakcyjnym działaniom udaje się ograniczać liczbę młodzieży palącej. -

Każdy z nas ma prawo do ochrony przed tytoniem i jego dymem!.
Występy i popisy artystyczne

Działalność profilaktyczna, mająca na celu przekazywanie dzieciom i młodzieży wiedzy dotyczącej szkodliwości palenia i kształtowanie postaw przeciwnych paleniu oraz życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego jest zadaniem szkoły. Szkolne programy wychowawcze i profilaktyczne są umocowane w podstawach programowych kształcenia ogólnego na różnych etapach edukacyjnych. Ilustracją tych ogólnych stwierdzeń były występy artystyczne o tematyce antynikotynowej przygotowane przez wszystkie uczestniczące szkoły. Podaję przykładowe tytuły inscenizacji przygotowanych starannie pod względem muzycznym, choreograficznym, scenograficznym, a nawet – tanecznym, np.Dinek przyjaciel świeżego powietrza”, „Z życia szkoły”, „Księżniczka”, „Kto wróg- kto przyjaciel? „. Mam swój styl”, Nie pal! itp.

Różnorodną pod względem form i technik artystycznych paradę( połączenie słowa, muzyki instrumentalnej, gimnastyki artystycznej piosenki estradowej, trawestacji piosenek rapu i hip - hopu zaprezentowali gospodarze - młodzież ZST-W.

Uznając zaangażowanie Dzieci i Nauczycieli Przedszkola i Wszystkich Szkół w przygotowanie, dobór repertuaru, wykonanie kostiumów i dekoracji przybycie i występy artystyczne, -upoważniona przez p. pedagog Ludwikę Oleksak, pomysłodawczynię i głównego logistyka „Akcji profilaktycznej”, wyrażam serdeczne podziękowania.

Szczególne podziękowania za rzeczowe i finansowe wsparcie należą się Darczyńcom, dzięki którym mogło dojść do realizacji tak ważnej dla dzieci, młodzieży i dorosłych akcji –„Herbata kontra papieros.”. „Bogatym jest nie ten, kto posiada, lecz ten, kto daje. Kto potrafi dawać”
-Centrala handlowa „AGROHURT Rzeszów, Firma „Bać – Pol” Rzeszów, Firma Irving, Firma Tata Global Bevereges Polska”.

„Gdzie jest herbata –tam jest nadzieja” - Regina Helker

Walory zdrowotne i smakowe herbaty- taki tytuł nosiła prelekcja przygotowana przez uczennicę kl. IV Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego Edytę Rak.

Królowała herbata na kilku stoiskach w sali gimnastycznej, zamienionej na widowiskową. Każdy uczestnik uroczystości po wysłuchaniu prezentacji o walorach herbaty delektował się jej zapachem, smakiem i kolorem. Tylko palacze tytoniu nie mogli w pełni rozkoszować się tymi, jak pisał Mickiewicz –„z chińskich ziół ciągnionymi treściami”. To jeden z wielu powodów aby rzucić palenie, walczyć z nałogiem, chronić i nie niszczyć zdrowia, oddychać głęboko, żyć wesoło.

Każdy uczestnik spotkania zabrał do domu - choćby torebkę herbaty i mnóstwo ulotek antynikotynowych.

Z.D.

Zobacz więcej zdjęć - TUTAJ

Organ prowadzący

Wybierz język

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Dziennik elektroniczny

Wirtualny spacer

Na skróty