Zespl Szkl Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie k.Rzeszowa

Szkoła w rankingach

Kierunki kształcenia

Projekty i staże

 

Interaktywna wysta naukowa UJ w Dębicy

W dniu 02.10.2012r.  wychowankowie internatu  wraz z opiekunem i pomysłodawcą wycieczki, p. Barbarą Świstarą, wybrali się na niekonwencjonalną wystawę „Nauki dawne i niedawne”, laureata II nagrody w konkursie „Wydarzenie Muzealne Roku SYBILLA”.
Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z ekspozycja prezentującą  zagadnienia związane z nauką, jej rozwojem na przestrzeni wieków, a także prawami rządzącymi światem.
Wystawa przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem edukacyjnym w Polsce. Została otwarta w Krakowie w 2000 r., a po pięciu latach rozpoczęła swoją podróż. Dotąd eksponowana była w blisko 30 ośrodkach w kraju i za granicą, a obejrzało ją ogółem około 200 tysięcy widzów. Wychowankowie internatu dołączyli do tej grupy i mogli „obcować” z fizyką empirycznie.
Tematyka wystawy obejmuje cztery grupy zagadnień: „W świecie fal”, „Między bitem i abakiem”, „Zmierzyć czas” oraz „Kąty na niebie i Ziemi”.
Nowatorska formuła prezentacji pobudza odbiorców do kreatywnego myślenia bo składa się z modeli obsługiwanych samodzielnie przez widza zgodnie z podanymi opisami.
Ekspozycja zawiera ponad 40 stanowisk tematycznych. „W świecie fal” porusza zagadnienia związane z różnymi aspektami ruchu falowego. Na szczególną uwagę zasługuje eksponat, przy pomocy którego można narysować obraz ludzkiego głosu. Kształt tworzących się figur zależy od wysokości i natężenia głosu.
Część „Między bitem i abakiem” w pełni poświęcona jest metodom i przyrządom obliczeniowym, począwszy od abaku, poprzez liczydło, kostki Napiera – wczesny przyrząd do mnożenia, a skończywszy na komputerze pokazanym „od środka”. Odwiedzający mogą wypróbować najważniejsze w tej części ekspozycji urządzenie, pozwalające zrozumieć,
na czym polega system dwójkowy, który stanowi podstawę działania wszystkich komputerów. Przy tym stanowisku można zamienić także liczbę w systemie dziesiętnym na liczbę zapisaną w systemie dwójkowym.
Tematyka sal „Zmierzyć czas” oraz „Kąty na niebie i Ziemi” dotyczy szeroko pojętej astronomii. Przy pomocy kopii historycznych przyrządów będzie można dowiedzieć się, jak wyznaczano położenie geograficzne na Ziemi oraz pozycje ciał niebieskich na niebie.
Wychowankowie internatu Zespołu Szkół T-W w Trzcianie wrócili pełni wrażeń i nowych pomysłów na kreatywne wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce.
Zobacz więcej zdjęć - TUTAJ

Organ prowadzący

Wybierz język

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Dziennik elektroniczny

Wirtualny spacer

Na skróty