Zespl Szkl Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie k.Rzeszowa

Szkoła w rankingach

Kierunki kształcenia

Projekty i staże

 

Wycieczka do Warszawy-program historyczno-kulturalno-sportowy

W dniach 3-4 kwietnia uczniowie liceum o profilu pożarniczym wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Stolicy, której głównym celem była wizyta w Akademii Pożarniczej, oraz Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej  o specjalizacji ratownictwa technicznego.

W dwudniowym programie wycieczki udało nam się również zmieścić wizytę w Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest placówką dokumentują historię 63 dni walki o Warszawę i stanowi hołd wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę, pokazując następnym pokoleniom Polaków sens tamtych wydarzeń.

Ekspozycja przedstawia walkę i codzienność powstania na tle okupacji, poprzez ukazanie złożonej sytuacji międzynarodowej, aż po powojenny terror komunistyczny i losy powstańców w PRL-u. Muzeum wykorzystuje nowoczesne techniki audiowizualne. Są one bardzo przydatne w dotarciu do jednego z głównych jego adresatów, jakim jest młodzież, pozwalają także w sposób inspirujący opowiadać o historii i patriotyzmie.

Następnie przeszliśmy pod Pałac Kultury i Nauki, pomnik Janusza Korczaka, oraz  Grób Nieznanego Żołnierza- gdzie akurat odbywała się zmiana warty. Kolejnym naszym przystankiem był FlyPark, gdzie daliśmy ujście swojej niewyczerpanej energii.

Już w drodze powrotnej, korzystając z bezpłatnej oferty warszawskich muzeów zwiedziliśmy Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej, które jest oddziałem Muzeum Wojska Polskiego i mieści się w forcie w części XIX-wiecznego rosyjskiego fortu IX Twierdzy Warszawa.

W Muzeum mogliśmy zobaczyć kilka wystaw, jednak największą uwagę przyciągnęła ekspozycja plenerowa: Sprzęt wojsk lotniczych i obrony powietrznej – broń rakietowa, przeciwlotnicza, samoloty, sprzęt radiolokacyjny i łączności.

Ponadto zwiedziliśmy wystawy:

"Polska broń pancerna 1918-1945" – ponad 200 pamiątek po polskich siłach pancernych, z uwzględnieniem okresu lat 1918-1939, jednostek Polskich Sił Zbrojnych w latach 1939-1945, oddziałów pancernych Armii Krajowej i jednostek pancernych ludowego Wojska Polskiego na froncie wschodnim 1943-1945, oraz "Historia i tradycje Fortu IX Czerniakowskiego" – od jego budowy w 1883 roku do dziś, ze szczególnym uwzględnieniem kampanii wrześniowej 1939 i powstania warszawskiego 1944 r.

Wizyta w Warszawie dostarczyła wszystkim wielu pozytywnych wrażeń, nawet chwilowo  niełaskawa kwietniowa pogoda nie była w stanie nas złamać i popsuć wyśmienitej zabawy. Taki wyjazd to wspaniała szkoła życia, ale i skarbnica wiedzy na temat odwiedzanych miejsc. Nie na darmo mówi się, że podróże kształcą, warto jeszcze pamiętać, że uczą czerpania radości z życia. Mamy nadzieję, że wkrótce udamy się na kolejny, równie ciekawy wyjazd.

Magdalena Gajerska-Kozak, Leszek Gunia, Bartosz Rydzik

Zobacz więcej zdjęć - TUTAJ

Organ prowadzący

Wybierz język

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Dziennik elektroniczny

Wirtualny spacer

Na skróty