Zespl Szkl Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie k.Rzeszowa

Szkoła w rankingach

Kierunki kształcenia

Projekty i staże

 

Wystawa prac uczniowskich pt. „Żołnierze wyklęci”

Uczniowie Zespołu Szkół Techniczno- Weterynaryjnych w Trzcianie samodzielnie wykonali plakaty przedstawiające najciekawsze zagadnienia z życia wybranych przez siebie żołnierzy niezłomnych. W dzisiejszym trudnym dla wszystkich czasie warto zapoznać się z bohaterami, którzy dla Polski i naszej wolności poświęcili wszystko.

Żołnierze wyklęci nazywani również niezłomnymi byli cichymi bohaterami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Zakończenie Drugiej Wojny Światowej w 1945 r. dla Polaków nie oznaczało wcale końca wojny. Miejsce okupanta niemieckiego zajął okupant radziecki, a Polska znalazła się w granicach wpływów ZSRR.
Rozpoczął się okres aresztowań, przesłuchań, tortur i mordów na żołnierzach polskiego podziemia antykomunistycznego. Pojawiły się plakaty ukazujące żołnierzy Armii Krajowej jako wrogów i zdrajców. Wielu Polaków nie zgodziło się na życie „pod butem” Moskwy, jedyne co im pozostało to nierówna walka z okupantem. Żołnierze wyklęci prowadzili głownie walki partyzanckie, ukrywali się w lasach , często żyli w skrajnych warunkach. Dodatkowo cały czas towarzyszył im strach, przed tym, że zostaną złapani, bądź ktoś z oddziału nie wytrzyma sowieckich tortur i zrobi tzw. „wsypę”. Niestety, wielu z nich znalazło się w sowieckich więzieniach, poddawani torturom na koniec najczęściej skazywani byli na karę śmierci. Mogiły wielu z nich do dziś są nieznane, gdyż Sowieci twierdzili, że nie należy im się nawet godny pochówek.
Dlaczego więc, żołnierze którzy walczyli i ginęli za wolną i niepodległą Polskę nazywani są po dziś dzień żołnierzami wyklętymi ? Ponieważ komuniści chcieli ich wykląć ze świadomości społeczeństwa, sprawić, by pamięć o nich znikła.
Dziś jednak pamięć o żołnierzach wyklętych żyje, doczekali się oni czasu, kiedy wspomina się ich jako bohaterów wielkich i niezłomnych. Dnia pierwszego marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zaś w wielu polskich miastach odbywają się marsze ukazujące jak ważnymi są dla nas symbolami.

Adrianna Michno

Zobacz więcej zdjęć - TUTAJ

Organ prowadzący

Wybierz język

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Dziennik elektroniczny

Wirtualny spacer

Na skróty