Nastolatku dbaj o zdrowie!
Każdy z nas musi regenerować siły fizyczne i umysłowe. Można to osiągnąć przede wszystkim podczas snu. Dzieci i młodzież szkolna powinna przeznaczyć na sen od 8 do 10 godzin na dobę. Niedobór snu u nastolatka może kończyć się zaburzeniami psychicznymi, trudnościami w nauce i problemami fizycznymi, np. przybieraniem na wadze. Na jakość snu wpływają bodźce zewnętrzne. Niektóre z nich mogą poprawić jakość snu i wypoczynku. Inne bodźce przeciwnie - mogą przyczynić się do zaburzeń snu, a co za tym idzie do różnych zaburzeń zdrowotnych. Dobrą radą na dobry sen i odpoczynek jest unikanie przynajmniej 30 minut przed snem telefonu i innych urządzeń elektronicznych. Do łóżka powinieneś kłaść się, by odpocząć lub zasnąć. Pamiętaj by zapewnić Twojemu kręgosłupowi dobre warunki do regeneracji. Materac powinien mieć średnią twardość. Głowę podeprzyj na nie za dużej poduszce, najlepiej ortopedycznej.
Nastolatku - nie garb się!
Wady postawy, skrzywienia kręgosłupa to współczesny poważny problem. Godzinami siedzisz przed komputerem lub telewizorem. Nawet gdy idziesz, często patrzysz w dół- na telefon lub tablet. Powoduje to skrzywienie kręgosłupa, ale również naraża Ciebie na wypadek.
Kilka prostych reguł aby uniknąć schorzenia kręgosłupa:
1. Ćwicz! – ćwiczenia wzmacniają mięśnie grzbietu.
2. Nie garb się! Idąc, stojąc, siedząc i leżąc - wyrób w sobie nawyk prostych pleców.
3. Rozkładaj ciężar równomiernie na obie ręce. Gdy coś podnosisz, kucaj zamiast się schylać. Rób to na ugiętych nogach.
4. Zwracaj uwagę na to co jesz – unikaj nadwagi!
5. Rozciągaj się! Gdy kończy się lekcja lub długo siedzisz przy biurku, podnieś ręce do góry, spleć dłonie i spróbuj wyciągnąć się najwyżej, jak potrafisz.
6. Rób przerwy! Niezmieniona pozycja szkodzi kręgosłupowi. Warto czasami wstać, przejść się i zmienić pozycję.
7. Zrelaksuj się! Stres zwiększa napięcie mięśniowe i skutkuje bólem, szczególnie karku.
8. Naucz się siedzieć! Siadaj jak najbliżej biurka lub stolika i jak najgłębiej krzesła lub fotela, aby plecy przylegały do oparcia.
9. Regeneruj kręgosłup w czasie snu.
10. Nie szkodź sobie laptopem! Jeśli używasz go na co dzień, nie powinien znajdować się na kolanach, ponieważ głowa naturalnie skieruje się w dół, a całe plecy będą zgarbione. Ekran powinien znajdować się na poziomie oczu.
Informacja dla czytelnika
6 lutego br. wychowankowie internatu ZST-W w Trzcianie mieli możliwość zapoznać się z informacjami dotyczącymi znaczenia dobrego snu dla organizmu, oraz jak należy dbać o kręgosłup. Mieli również możliwość przećwiczyć niektóre powyższe zalecenia (z uwzględnieniem zasad DDM, które obowiązują w czasie Covid -19).
Ludwika Oleksak
Materiał fotograficzny: L. Oleksak
Zobacz więcej zdjęć - TUTAJ