Zespl Szkl Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie k.Rzeszowa

Szkoła w rankingach

Kierunki kształcenia

Projekty i staże

 

PLENER KULTURALNY '2018

Już po raz czternasty Starostwo Powiatowe w Rzeszowie zorganizowało Plener Kulturalny: 1918-2018 stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

W związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, w tym roku uczestnicy pleneru wędrowali szlakiem tych, którzy o Polskę walczyli.  Siedmioro najlepszych uczniów z Zespołu Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie w dniach 19-20.09.2018r. odwiedziło Wierzchosławice, Łowczówek i Kraków, to miejsce, które niewątpliwie łączą się z wydarzeniami i postaciami ważnymi dla Polski.
Program zwiedzania wypełniony był po brzegi. Pierwszym punktem wycieczki były Wierzchosławice, gdzie młodzież odwiedziła Muzeum Wincentego Witosa. W Izbie pamięci umieszczonej w budynku dawnej stajni uczestnicy pleneru usłyszeli dokładną biografię Wincentego Witosa, męża stanu, który poświęcił swoje życie, pracując na rzecz ojczyzny.
Następnie udali się na Cmentarz Legionistów Polskich w Łowczówku. Wieś w województwie małopolskim, która zapisała się na kartach historii jako miejsce walki I Brygady Legionów Polskich, które po objęciu jednego z najtrudniejszych odcinków frontu pod Tarnowem, gdzie Rosjanie przełamali front austriacki, stoczyli bitwę pod Łowczówkiem. To miejsce pamięci, wymieniane na tablicy przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Młodzież zapaliła znicze na grobach żołnierzy.
Nocleg organizator zaplanował w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Woli Kalinowskiej.
W drugim dniu pleneru zaplanowano zwiedzanie Muzeum Armii Krajowej, Domu Jana Matejki i Kopca Niepodległości im. Józefa Piłsudskiego w Krakowie.
Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie jest jedyną tego rodzaju instytucją w Polsce, upowszechniającą wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym i jego siłach zbrojnych. Uczestnicy pleneru z uwagą wysłuchali historii przewodnika, o żołnierzach walczących dla Polskiego Państwa Podziemnego.
W Domu Jana Matejki uczniowie zostali zapoznani z biografią i twórczością artystyczną, najwybitniejszego polskiego malarza nurtu historyzmu, kolekcjonera, miłośnika zabytków w szczególności Krakowa.  Obejrzeli stałą ekspozycję, która  mieści się w domu rodzinnym Matejki. W starej, krakowskiej kamienicy (przebudowywanej w XVIII i XIX w.) jest  to miejsce, w którym urodził się, mieszkał z rodziną, tworzył i zmarł artysta.
Uwieńczeniem pleneru było wyjście na sam szczyt KOPCA NIEPODLEGŁOŚCI IM. Józefa Piłsudskiego.
Każdy z uczestników wyjazdu otrzymał upominek w postaci okolicznościowej koszulki oraz dyplomu.

mgr Barbara Binduga

Zdjęcia: Barbara Binduga

Organ prowadzący

Wybierz język

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Dziennik elektroniczny

Wirtualny spacer

Na skróty