Zespl Szkl Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie k.Rzeszowa

Szkoła w rankingach

Kierunki kształcenia

Projekty i staże

 

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” - o pożytkach płynących ze zwiedzania Podkarpacia

27 października  2017r. odbyła się wycieczka turystyczno - krajoznawcza klasy I TW ”a” do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce . W jej ramach uczniowie obejrzeli film o życiu Ignacego Łukasiewicza i początkach przemysłu naftowego. Młodzież, wraz z przewodnikiem, udała się także na zwiedzanie skansenu oraz Pawilonu Wystawowego.
Szczególnym uznaniem cieszyła się multimedialna ekspozycja w ,,Domu Łukasiewicza”, gdzie dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii można było zobaczyć interaktywne wnętrze apteki, pracę XIX wiecznego aptekarza, którego postać jest wyświetlana na specjalnej folii holograficznej. Interaktywne słuchowisko oraz specjalne kompozycje zapachowe, imitujące aromaty starej apteki pozwoliły wczuć się w klimat i atmosferę pracy Ignacego Łukasiewicza.
Uczniowie udali się też do Trzcinicy, gdzie mieli okazję zwiedzić Skansen Archeologiczny - Karpacką Troję. Obiekt ten stanowi oddział Podkarpackiego Muzeum w Krośnie. Miejsce, w którym powstał Skansen, należy do najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce o wyjątkowym znaczeniu dla poznania pradziejów całej Europy Środkowo-Wschodniej.
Młodzież z zainteresowaniem obejrzała ekspozycję muzealną , teren grodziska, ,, Wały Królewskie” oraz park archeologiczny. W sali wystawowej można było zobaczyć wiele zabytków odkrytych podczas prac wykopaliskowych, na które składają się: naczynia, wyroby z ceramiki, krzemienia i kamienia, kości i rogu, a także brązu i żelaza. Wiele z nich jest zabytkami unikatowymi, uznawanymi za wspaniałe dzieła dawnej sztuki i rzemiosła.
Na grodzisku zrekonstruowano fragmenty wałów obronnych i domostw. W parku archeologicznym można podziwiać wioski z początków epoki brązu i wczesnego średniowiecza, wykonane wg technologii stosowanej w pradziejach. Uczniowie z dużym zdziwieniem i zaciekawieniem oglądali domostwa, sprzęty, słuchali o prehistorycznych zwyczajach. Była to dla nich wyjątkowa lekcja historii .Niekwestionowaną atrakcją wycieczki były bez wątpienia warsztaty ceramiczne, na których to uczniowie, pod czujnym okiem instruktorów, mogli wykazać się kreatywnością w zakresie tworzenia  figurek i naczyń z gliny
Wyjazd do Bóbrki i Trzcinicy okazał się trafionym pomysłem. Jego pomysłodawcą i organizatorem była wychowawczyni klasy I TW”a” – Małgorzata Syrda.
     
Uczennica klasy I TWA - Karolina Zięba

Zdjęcia: uczeń klasy I TWA - Michał Madeja

Organ prowadzący

Wybierz język

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Dziennik elektroniczny

Wirtualny spacer

Na skróty