Zespl Szkl Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie k.Rzeszowa

Szkoła w rankingach

Kierunki kształcenia

Projekty i staże

 

SESJA PROFILAKTYCZNA "MŁODOŚĆ BEZ NIKOTYNY"

W dniu 8 czerwca 2010 roku w Zespole Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie k.Rzeszowa odbyła się sesja profilaktyczna pt. ''Młodość bez nikotyny''. Celem sesji było uświadomienie zagrożeń wynikających z palenia papierosów, zwrócenie uwagi na niebez-pieczeństwa wynikające z palenia biernego oraz promowanie mody na niepalenie.

Chcemy ograniczyć  palenie papierosów przez młodych ludzi zarówno teraz, kiedy chodzą do szkoły, jak i w przyszłości.  Realizując Szkolny Program Profilaktyki  podejmujemy wielostronne działania profilaktyczne w tym zakresie. Uwieńczeniem  całorocznej pracy    w tym roku szkolnym było zorganizowanie sesji profilaktycznej „Młodość bez nikotyny” , która odbyła się  8 czerwca 2010 w Zespole Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie. 

W sesji uczestniczyła młodzież z Zespołów Szkół  z  Świlczy, Trzciany, Bratkowic , Rudnej Wielkiej oraz Zespołu Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie. Celami  tego dużego przedsięwzięcia było uświadomienie zagrożeń wynikających z palenia papierosów, zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa wynikające z palenia biernego oraz promowanie mody na niepalenie. Pomysłodawcą  i głównym organizatorem sesji był pedagog z Zespołu Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie.

Dzięki nawiązaniu współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną pozyskaliśmy bardzo dużo plakatów, ulotek informacyjnych oraz nagrody dla uczniów. Przez pedagoga szkolnego i uczniów zostały przygotowane stanowiska informacyjne z ulotkami profilaktyki antynikotynowej oraz prezentacja  graficzna  „Moda na niepalenie na świecie”. Uczennice z Technikum Fryzjerskiego  plakatami oraz pracami plastycznymi ozdabiały salę gimnastyczną , korytarze  oraz szkolny hol.

Program sesji wyglądał następująco:    

1.  Otwarcie sesji – mgr inż. Janusz Jakubek  Dyrektor  Zespołu Szkół Techniczno -Weterynaryjnych w Trzcianie.

2. Projekcja filmu:  „Nie zamykaj oczu - Palenie”.

3. Prezentacja multimedialna:  „Ponure fakty o paleniu papierosów – Nie pal, tylko rzuć”

   - mgr inż. Beata Kozubal – Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie.

4. Inscenizacja pt. „Nie palę. Wybieram! ” w wykonaniu młodzieży ze Szkolnego Koła

   Teatralnego ZS T-W w Trzcianie.

5. Prezentacja multimedialna : „Palenie i Ty”  lek. med. pulmonolog  - Maria Banaszkiewicz.

6. Program kabaretowy „Tylko nie pal” w wykonaniu młodzieży gimnazjalnej z Nowej Wsi.

7. Wypowiedzi dziennikarzy : „Papierosy nie są cool”.                                

   p. Alina Pochwat- Cichy – Radio Rzeszów

   p. Justyna Nędza – Radio Via

   p.  Kinga Reguła – Super Nowości

W trakcie trwania sesji młodzież  mogła skorzystać z badania smookolizerem  oraz otrzymała materiały i  ulotki  z zakresu profilaktyki antynikotynowej.

Patronat medialny nad sesją profilaktyczną „ Młodość bez nikotyny” objęło Radio „Via”.

Wyemitowano wywiad na żywo w Radiu Rzeszów  w którym pedagog wypowiadał się na temat palenia papierosów wśród młodzieży oraz o działaniach z zakresu profilaktyki antynikotynowej.                                                                                                 

Uczestnictwo mediów lokalnych, tj. Trzcionki, Nowin, Super Nowości, Radia Via, Radia Rzeszów i Telewizji Miejskiej zaowocowało artykułami, audycjami   i krótkimi reportażami na w/w temat.

Rezultatem  całorocznej pracy profilaktycznej  i  sesji „Młodość bez nikotyny” o czym świadczą wyniki ankiety oraz obserwacje nauczycieli i pedagoga, było:

a) przyswojenie wiedzy o tym, że palenie tytoniu pociąga za sobą zarówno przejściowe, jak  długotrwałe skutki fizjologiczne, kosmetyczne i zdrowotne.

b) wykształcenia postaw w zakresie odpowiedzialności za własne zachowanie oraz dumy z faktu niepalenia. 

c) rozwiniecie umiejętności do przeciwstawiania się paleniu tytoniu.

Myślę, że takie i tym podobne działania budzą w młodych ludziach refleksję nad swoim postępowaniem, przyczyniają się do pozytywnego myślenia i właściwego działania , ogólnie do promocji zdrowia. Ludwika Oleksak

Zobacz więcej zdjęć - TUTAJ

Organ prowadzący

Wybierz język

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Dziennik elektroniczny

Wirtualny spacer

Na skróty