Zespl Szkl Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie k.Rzeszowa

Szkoła w rankingach

Kierunki kształcenia

Projekty i staże

 

Sesje popularnonaukowe – alternatywne metody pracy z uczniami szkół ponadgimnazjalnych

W ZST-W w Trzcianie od  wielu lat odbywają się sesje popularnonaukowe. Mają one nie tylko walor naukowy, ale również wychowawczy. Na uwagę zasługuje ich ciekawa forma. W  sposób prosty, komunikatywny przekazują one wiedzę z różnych dziedzin nauki i ją popularyzują. W szkole odbył się już cykl sesji poświęcony znanym poetom, literatom, wielkim Polakom. Inne poświęcone były ekologii. Cykl tych spotkań odbywał się pod hasłem - „Zdrowa planeta- zdrowy człowiek”. Od roku 2017 w ZST-W  rozpocznie się edycja kolejnej sesji, która będzie odbywała się cyklicznie (rokrocznie), a poświęcona zostanie zwierzętom. Jej hasło przewodnie brzmi: „Zwierzęta dla człowieka – człowiek dla zwierząt”. W tym roku szkolnym jej organizatorzy postawili na zwierzę, które jest bliskie człowiekowi, czasami mówi się o nim „przyjaciel”, utożsamiany jest z wiernością, ufnością, przywiązaniem. Mowa tu o psie, to on był bohaterem sesji zorganizowanej dnia 27.04.2017r w Zespole Szkół Techniczno- Weterynaryjnych. Pomysłodawcy tej edycji imprezy postawili na relacje człowiek – pies, bo doświadczenie i życie pokazują, że są oni od siebie zależni i łączą ich więzi nie tylko emocjonalne. Wszak psy pomagają ludziom niewidomym, poszukują zaginionych, tropią przestępców i mają na tym polu duże osiągnięcia. Jak zatem pracować z psem jak go szkolić , by wykorzystać tkwiący w nim potencjał? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć organizatorzy sesji pod hasłem - „Pies w służbie człowiekowi”.
  Impreza została objęta honorowym patronatem Starosty Rzeszowskiego, który wraz z pozostałymi sponsorami: firmą DINGO oraz firmą PEX-POOL PLUS ufundował nagrody. Przeznaczone one były  dla uczestników konkursu wiedzy o psach. Oficjalnego otwarcia sesji dokonał dyrektor szkoły, Janusz Jakubek, który przywitał gości i całą społeczność szkolną.
  Pierwszym prelegentem była Klaudia Lisowska, uczennica klasy III TWB, która w krótkim referacie przedstawiła w jaki sposób psy są wykorzystywane przez ludzi i jak doszło do powstania tylu różnych ras występujących na globie ziemskim. Po tym wystąpieniu Klaudia, wraz ze swoim psem Wiwi rasy border colle, pokazała kilkanaście sztuczek związanych z posłuszeństwem.
 Po interesującym pokazie uczennicy na scenie pojawiła się Barbara Urban z psem rasy Cavalier King Charles. Wybrała ona kilku uczniów z sali i pokazała młodzieży w jaki sposób pies współpracuje z osobami niepełnosprawnymi. Uświadomiła wszystkim jak ważną rolę odgrywa kontakt takich ludzi z psem. Jego główną  zaletą  jest rozwijanie zmysłów u niepełnosprawnych.
Po tym pokazie przyszedł czas na kolejny bardzo krótki, ale poruszający ważne kwestie wykład Karoliny Koszeli, nauczyciela przedmiotów zawodowych weterynaryjnych na temat: „Gdzie szukać pomocy, gdy znajdę bezdomne zwierzę”.
  Następnym gościem, którego przedstawił prowadzący sesję Jakub Cygan, była absolwentka Technikum Weterynaryjnego w Trzcianie, Paulina Kozłowska, która prowadzi hodowlę psów rasy Shih tzu i jest wykwalifikowanym groomerem. Paulina pokazała w jaki sposób przygotować psa do wystawy, aby zdobył najwyższe oceny.
  Po serii pokazów nadszedł czas na wręczenie nagród dla uczestników konkursu, którymi byli uczniowie szkół gimnazjalnych. Nagrody rzeczowe takie jak: pendrive’y, MP3, słuchawki, książki, kubki i wiele akcesoriów dla miłośników psów  (ufundowane przez Starostwo Powiatowe, firmy DINGO i Pex-Pool Plus) wraz z dyplomami, zostały wręczone przez dyrektora szkoły - Janusza Jakubka.
  Podczas sesji zostały wręczone nagrody ufundowane przez Starostę Rzeszowskiego, Józefa Jodłowskiego, dla dwójki wybitnych uczniów ZST-W -
Katarzyny Maziarz- za zajęcie I miejsca w XLI eliminacjach okręgowych Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w bloku tematycznym - weterynaria oraz Karola Gomółki za zajęcie II miejsca w XLI eliminacjach okręgowych Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w bloku tematycznym – produkcja zwierzęca.
 Ostatnim punktem sesji były pokazy Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami S T O R A T. Celem Stowarzyszenia jest stworzenie na terenie całej Polski siatki zespołów ratowniczych (przewodnik z psem + nawigator), które współpracując z policją włączałyby się do akcji poszukiwawczych, zwiększając  tym samym szanse na odnalezienie osób zaginionych. Pokazy odbyły się na hali ujeżdżeniowej przynależnej do szkoły. Przewodnicy, w liczbie czterech, wraz ze swymi psami pokazali wszystkim zgromadzonym w ujeżdżalni elementy posłuszeństwa oraz tresury psów. Było to fascynujące widowisko, które pokazało jak silne więzi łączą ludzi i zwierzęta. Ukazało również niezwykłą sprawność i karność psów, a przede wszystkim ich inteligencję. Po pokazie przewodnicy opowiadali młodzieży o tajnikach pracy ze swoimi pupilami i odpowiadali na pytania uczniów.
  Sesja pod hasłem - „Pies w służbie człowiekowi” nigdy by się nie odbyła, gdyby nie pasjonatki, jej pomysłodawczynie, nauczycielki przedmiotów zawodowych w ZST-W – Agata Tomasik – Szyper i Kamila Szczepanik. To właśnie te osoby, chcąc promować wiedzę z dziedziny weterynarii i kształtować niezbędne dla tego kierunku umiejętności swoich uczniów, wychodzą naprzeciw oczekiwaniom współczesnej szkoły. Uczą, umiejętnie motywują uczniów do pracy oraz urozmaicają i uatrakcyjniają proces edukacyjny.
 Treści prezentowane na sesji, omawiane przez prelegentów, przewodników miały pełnić nie tylko rolę edukacyjną, ważnym elementem był tu również aspekt wychowawczy. Akcentowano to, co między człowiekiem a zwierzęciem (psem) najważniejsze – zaufanie, szacunek, empatię. Pozostaje  mieć nadzieję, że tego rodzaju przedsięwzięcia wpłyną na polepszenie relacji człowieka z „braćmi mniejszymi”, uwrażliwią ludzkie serca tak, by się w nich znalazło trochę miejsca dla biednego, czy porzuconego psa.

Małgorzata Syrda

Zobacz więcej zdjęć - TUTAJ

 

 

 

Organ prowadzący

Wybierz język

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Dziennik elektroniczny

Wirtualny spacer

Na skróty