Zespl Szkl Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie k.Rzeszowa

Szkoła w rankingach

Kierunki kształcenia

Projekty i staże

 

„Lirycznie i w skupieniu…”

„Lirycznie i w skupieniu…” -  w takim właśnie klimacie odbyła się 26 edycja Podkarpackiego Konkursu Poezji Religijnej (eliminacje rejonowe). Gospodarzem imprezy był rzeszowski WDK. Do konkursu przystąpiło 50 uczestników, występowali oni w trzech kategoriach: monodram, recytacja i poezja śpiewana.

Młodzież sięgała najczęściej po teksty Kamieńskiej, Twardowskiego, Brandsteattera , Brylla. Tematem ich wystąpień były dylematy moralne człowieka uwikłanego we własny los. Młodzi ludzie nie uciekali od trudnych pytań. Rozważali kwestię cierpienia, obecności Boga w życiu człowieka, a nawet problem śmierci, który próbowali w pewien sposób „oswoić”.   Świadczyło to o ich dużej wrażliwości i zdecydowanie przeczyło stereotypom, które o współczesnej młodzieży funkcjonują w społeczeństwie. Właśnie lirycznie i w skupieniu prezentowali treści, które mają wymiar uniwersalny, ponadczasowy.              
 
Dużą popularnością cieszyła się również kategoria poezji śpiewanej. Na Konkursie prezentowano piosenki: Geppert, Bajora, Kaczmarskiego, Rubika. Jury zwróciło uwagę na kulturę muzyczną i dobrą techniczną jakość wykonania piosenek, nieco krytyczniej oceniło kreatywność wykonawców. Uczestnicy Konkursu nie nadawali piosenkom indywidualnych cech, nie reinterpretowali ich.
Monodramy (w liczbie dwóch) nie zostały wysoko ocenione przez jury, ponieważ wykonawcy nie sprostali wymogom gatunku, dlatego nie zostali nominowani do kolejnego etapu Konkursu.
 
W zmaganiach wzięli również udział uczniowie ZST-W w Trzcianie i osiągnęli tam właśnie sukces. K. Lisak, (klasa II TW), która wystąpiła w kategorii recytacji została nominowana do eliminacji wojewódzkich tego Konkursu, a W. Łysek otrzymała wyróżnienie w kategorii poezji śpiewanej. Pierwsza z dziewcząt prezentowała „Ballady i romanse” Wł. Broniewskiego. Jury, oceniając jej wystąpienie, zwróciło uwagę na prawdę uczuć i wrażliwość recytującej. Druga uczennica, żywiołowo i „z pazurem” wykonała ”Balladę o próżności” P. Roguckiego. Jej interpretacja była odważna. W. Łysek zaakcentowała swoją silną osobowość i otrzymała wyróżnienie za ogólny wyraz artystyczny. Uczennice zostały przygotowane przez Małgorzatę Syrdę – nauczyciela języka polskiego w ZST-W w Trzcianie.
 
Konkurs wybrzmiał, ale idea, która mu przyświeca wciąż żyje. W dzisiejszym świecie, w którym „króluje” komercja i kultura masowa, a człowiek nie ma czasu na zadumę nad sobą, promowanie konkursu, który uwrażliwia, kształtuje kanony estetyczne związane z kulturą wysoką jest właściwym posunięciem. Gratulacje zatem należą się nie tylko organizatorom, ale również jego uczestnikom, którzy podjęli trud i zmagali się z niełatwą przecież materią słowa.

Zobacz więcej zdjęć - TUTAJ

Organ prowadzący

Wybierz język

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Dziennik elektroniczny

Wirtualny spacer

Na skróty