Zespl Szkl Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie k.Rzeszowa

Szkoła w rankingach

Kierunki kształcenia

Projekty i staże

 

Obchody Dnia Patrona Szkoły '2016

Obrońcy Westerplatte – to patroni Zespołu Szkół Techniczno – Weterynaryjnych w Trzcianie od 1995 roku. Tradycją szkoły jest coroczne uroczyste świętowanie tych pamiętnych wydarzeń wrześniowych.
    Budzenie refleksji patriotycznych wśród społeczności szkolnej, uwrażliwianie jej na problematykę narodową, kształtowanie prawidłowych postaw etycznych, to główne założenia przyświecające organizacji Dnia Patrona, który w tym roku szkolnym odbył się
5 października 2016 r., czyli w dniu 77 rocznicy ostatniej bitwy kampanii wrześniowej – bitwy pod Kockiem.
    Inicjatorem tego przedsięwzięcia, jak co roku był dyrektor szkoły Janusz Jakubek, natomiast część oficjalną i artystyczną, poprowadzoną przez nauczyciela przedmiotów zawodowych Marka Maksymowicza przygotowali nauczyciele historii i wiedzy o społeczeństwie Monika Oleszczuk z Robertem Borkowskim.
    Tegoroczne uroczystości przebiegały pod hasłem „Jeśli echo ich głosów zamilknie - zginiemy”.
    Święto poświęcone pamięci Bohaterów Westerplatte zainaugurowane zostało mszą świętą, w której uczestniczyła młodzież szkolna wraz z dyrekcją i gronem pedagogicznym.
    Część oficjalną uroczystości rozpoczęto wprowadzeniem pocztu sztandarowego, odśpiewaniem hymnu państwowego oraz odczytaniem referatu wprowadzającego.
    Wzruszającym momentem był wygłoszony przez ucznia Mateusza Wiatra apel poległych oraz uczczenie ich pamięci minutą ciszy i złożenie przez uczniów: Natalię Malec i Kamila Kijankę wiązanki kwiatów pod pamiątkową płaskorzeźbą poświęconą Bohaterom Westerplatte, znajdującą się w holu szkoły.
    Część oficjalną zamykała projekcja multimedialna :Elegia o chłopcu polskim” oraz odczyt mgr Roberta Borkowskiego pod tytułem „Bohaterowie Westerplatte”.
    Po wyprowadzeniu pocztu sztandarowego zgromadzeni obejrzeli część artystyczną, na którą składały się:
•    biografie: Oskara Schindlera, Leopolda Sochy, Otto Schimka, Janusza Korczaka, Ireny Sendler, rodziny Ulmów z Markowej, Wilma Hosenfelda i Maksymiliana Marii Kolbego - tych, którzy ratowali życie innych narażając siebie i swoje rodziny, ponieważ życie ludzkie stanowiło dla nich wartość nadrzędną, a narodowość i wyznanie tych, którym pomagali było bez znaczenia odczytane przez uczniów: Szymona Micała, Kingę Baran, Macieja Oliwę, Bartłomieja Zawadzkiego, Wiolettę Łysek, Klaudię Dęborowską, Katarzynę Machniak oraz Arianę Rozycki,
•    wspomnienia tych, którzy przeżyli wojnę, czytane przez uczniów: Lidię Cisło oraz Wiktora Babisa,
•    projekcja multimedialna pt.: „Pokolenia” na tle utworu Fryderyka Chopina (nokturn cis – moll) w wykonaniu skrzypcowym uczennicy Klaudii Lisowskiej,
•    projekcja multimedialna pt.: „Wyścig zbrojeń”.
    Uroczystość została zakończona apelem, skierowanym do młodzieży, aby to właśnie ona dążyła do tworzenia nowego, lepszego, sprawiedliwego, a nade wszystko pokojowego świata, ponieważ wojny, konflikty zbrojne, ideologiczne i religijne oraz związane z nimi cierpienia, głód, pogarda, nienawiść, deptanie godności człowieka, niszczenie dorobku gospodarczego i kulturalnego narodów, terroryzm, choroby cywilizacyjne, degradacja środowiska naturalnego to odwieczne, ale niestety wciąż aktualne problemy ludzkości i współczesnego świata. „Pamiętajmy, że pokój zależy od każdego z nas: od naszej woli, postawy, słowa i gestów dobroci, od umiejętności wyznawania win i przebaczania – i wreszcie od tego, czy potrafimy patrzeć w przyszłość, nie będąc skrępowani wyłącznie przeszłością. Danuta Siedzikówna – pseudonim „Inka” – nastoletnia bohaterka polskiego podziemia niepodległościowego, po wojnie skazana przez władze komunistyczne na karę śmierci. Przed egzekucją w wiadomości skierowanej do bliskich pisała: ”Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”. Jakież to proste, głębokie i mądre – Postępować jak trzeba!

Monika Oleszczuk

Zobacz więcej zdjęć - TUTAJ

Organ prowadzący

Wybierz język

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Dziennik elektroniczny

Wirtualny spacer

Na skróty