Zespl Szkl Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie k.Rzeszowa

Szkoła w rankingach

Kierunki kształcenia

Projekty i staże

 

Nasi uczniowie podczas 110 rocznicy urodzin bł. Natalii Tułasiewicz

Kwietniowy trzeci czwartek miesiąca, w Kościele Farnym w Rzeszowie pw. św. Wojciecha i Stanisława, zapadnie przybyłym tam uczestnikom głęboko w pamięci. Zgromadziła ich - bliska sercom - błogosławiona Natalia Tułasiewicz. Właśnie w tym roku przypada 110-ta rocznica Jej urodzin i takaż sama rocznica chrztu świętego : 9.04.1906 i 9.05.1906. W Roku Jubileuszu 1050 rocznicy przyjęcia Chrztu Świętego przez Mieszka I i jego żonę Dobrawę na polskiej ziemi, wydarzenie to nabiera szczególnej wymowy.

Spotkanie przy Chrzcielnicy bł. Natalii Tułasiewicz w Kościele Farnym, to dla jego uczestników wielkie, duchowe przeżycie. W świątyni zgromadzili się licznie: kapłani, nauczyciele, wychowawcy i młodzież z rzeszowskich szkół gimnazjalnych i średnich pod przewodnictwem J.E. Biskupa Pomocniczego Diecezji Rzeszowskiej Edwarda Białogłowskiego.

Eucharystię poprzedził program artystyczny, poświęcony bł. Natalii Tułasiewicz, przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Techniczno - Weterynaryjnych w Trzcianie, pod kierunkiem mgr Bożeny Kokoszki. Młodzież pochyliła się nad duchową sylwetką Błogosławionej. Krótki, ale wymowny montaż poetycko- muzyczny, uchwycił istotę misji Natalii, najważniejsze przesłanki jej powołania. Oto kilka wybranych cytatów z tego programu:
Trawi mnie głód świętości i piękna. Mam odwagę być świętą. Chcę nieść Chrystusa ludziom odwróconym od Niego, ludziom spotkanym na ulicach, w tramwaju, w urzędach, w kinach, wszędzie! To mnie pasjonuje i porywa.

Mszę świętą koncelebrowało ośmiu kapłanów pod przewodnictwem księdza Biskupa Edwarda Białogłowskiego. W homilii Biskup podkreślił, że świętość jest wartością bezcenną, oznacza rezygnację z własnego egoizmu, wyrzeczenie się siebie, bezinteresowną pomoc potrzebującym. W przypadku bł. N. Tułasiewicz, to rezygnacja z miłości do ukochanego Janka, pomoc kobietom skazanym na demoralizację, ofiarna postawa względem męczonych w bunkrze głodowym w obozie w Ravensbrück.

Homileta zwrócił uwagę na fakt, że Natalii dążenie do doskonałości rozpoczęło się tutaj - w Rzeszowie - przy Chrzcielnicy farnej. W swojej refleksji ksiądz Biskup zaakcentował, że heroiczna śmierć Natalii miała miejsce w Wielki Piątek, w przeddzień wyzwolenia obozu, żeby wyzwolenie mogła już Ona świętować  w niebie z Panem Jezusem. Zachęcił też do naśladowania Jej cnót, szczególnie przez młodych ludzi, stojących przed ważnymi życiowymi wyborami.

Końcowym akcentem uroczystości było wręczenie dyplomów propagującym kult błogosławionej Natalii Tułasiewicz i powołanie drugiej Róży różańcowej, nazwanej Jej imieniem.

Ceremonię zakończyło wspólne odmówienie Litanii do bł. Natalii Tułasiewicz i oddanie się Matce Bożej w modlitwie Pod Twoją obronę. Miłym gestem pożegnalnym spotkania było rozdawanie obrazków z wizerunkiem i modlitwą do bł. Natalii. Młodzież częstowała również uczestników słodkościami.

Tekst - Bożena Kokoszka
Zdjęcia - Grażyna Skawina

Zobacz więcej zdjęć - TUTAJ

Organ prowadzący

Wybierz język

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Dziennik elektroniczny

Wirtualny spacer

Na skróty